Cluster Set

Co to takiego?

Cluster sets – to strategia stosowana w treningu siłowym w celu zachowania prędkości wykonywania powtórzeń przez całą serię. Pozwala to utrzymać wydajność siłową i ogólną jakość wykonania ćwiczenia poprzez wstawianie krótkich okresów odpoczynku pomiędzy poszczególnymi powtórzeniami.

Potencjalnie pozwalają na wykonywanie złożonych ćwiczeń (np. przysiad, wyciskanie sztangi) przy większej intensywności (większy % ciężaru maksymalnego). Ze względu na odpoczynek wewnątrz serii, stosowanie cluster setów pomaga w zachowaniu maksymalnego zaangażowania (maksymalnej intencji) przy każdym powtórzeniu poprzez ograniczenie zmęczenia przez unikanie długich serii (zazwyczaj nic powyżej 5 powtórzeń). Ze względu na możliwości jakie dają cluster serie, badania wykazały, że ta metoda może być skuteczną strategią treningową do poprawy siły, mocy i hipertrofii.

Natomiast jeden rabin powie tak, a inny powie nie – jedne badania wykazują, że wykonywanie “tradycyjnych” serii poprzez zwiększony TUT (czas pod napięciem) będzie lepszym rozwiązaniem dla zwiększenia zarówno siły jak i hipertrofii. Z kolei inne badania promują wykonywanie szybkich koncentrycznie ruchów w celu budowy szczególnie siły ale i hipertrofii.

Po co ich używać

Cluster serie są stosowane jako sposób na utrzymanie wyższej jakości powtórzeń (prędkości ruchu) przy wyższych względnych intensywnościach. Dzięki temu atleta może pracować z większym obciążeniem objętościowym, co może prowadzić do lepszych adaptacji treningowych i wydolnościowych.

Dodatkowo, mimo większego %CM mogą minimalizować zmęczenie i odczuwalny wysiłek poprzez ograniczenie wydłużonego czasu trwania serii i unikanie spadku wydajności w kolejnych powtórzeniach poprzez odpoczynek wewnątrz serii.

Jak ich używać

Wykonuj 1-5 powtórzeń z dużym %CM (np. przysiad ze sztangą). Następnie odłóż sztangę na stojak i odpocznij przez 15-40 sekund, po czym wróć pod sztangę i wykonaj kolejne 1-5 powtórzeń z maksymalną intencją. Proces ten można powtarzać, dopóki jakość i wydajność pozostają na wysokim poziomie. Ważne jest, aby między zestawami zachować pełen okres odpoczynku trwający 2-4 minuty, aby umożliwić regenerację i wykonanie kilku zestawów.

Przykład cluster serii

  • Serie 3-5
  • Powtórzenia (4-6 jako “jedynki”) 1-1-1-1-1
  • Odpoczynek między “1” – 30-45sek
  • Odpoczynek między seriami 3-4min
  • % Ciężaru maksymalnego – 85-92%

Podsumowanie

W pewnym kontekście cluster sety mogą być skuteczną strategią pomagającą maksymalizować wysiłki treningowe. Na przykład mogą być świetną strategią dla sportowca w sezonie, który chce zminimalizować zmęczenie, a jednocześnie maksymalizować wydajność i pracować przy wysokiej względnej intensywności. Ta strategia treningowa może pomóc w rozwijaniu niezbędnej siły, mocy i masy mięśniowej, co jest pomocne w poprawie wyników sportowych.

Ostatecznie, kluczowa jest jakość, pozwalająca sportowcom na dobre wykonywanie ćwiczeń i unikanie nadmiernego zmęczenia oraz osiągnięcia stanu zmęczenia. Dzięki temu trening może być bardziej efektywny niż w przypadku tradycyjnych zestawów. Kontekst jest najważniejszy; zestawy klastrów mają swoje miejsce i czas, co nieuchronnie zależy od wielu czynników (np. celów treningowych, pory sezonu, samego ćwiczenia, praktyczności, historii treningowej sportowca itp.). Clustry mają potencjał, ale muszą być używane odpowiednio, aby były najbardziej efektywne.

Bibliografia