Motywacja jest dla słabych

Motywacja jest jednym z kluczowych czynników sukcesu dla większości osób. Może ona sprawić, że będziesz trenował ciężej, osiągał lepsze wyniki i realizował swoje cele. Jednak utrzymanie wysokiego poziomu motywacji może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli stoją przed Tobą długoterminowe plany treningowe lub harmonogram zawodów.

W tym artykule przeanalizuje różne czynniki, które mogą wpływać na motywację oraz omówię strategie, którymi możesz się posługiwać, aby maksymalizować swoją motywację i osiągnąć pełny potencjał.

Stan emocjonalny

Motywacja to stan emocjonalny. Emocja nie jest logiczna czy racjonalna, stąd nie można jej mieć na zawołanie. Dodatkowo jest ona automatyczna. Pojawia się na dany bodziec jako reakcja.

Wyróżniamy dwa typy motywacji – motywacja “DO” czegoś i “OD” czegoś.

  • motywacja DO – dążenie do tego czego pożądasz (przyjemność)
  • motywacja OD – ucieczka przed konsekwencją (ból)

Motywacja “OD” jest silniejsza niż “DO”.

Dla przykładu – idziesz do fizjoterapeuty jak czujesz, że jest źle i Cię boli (motywacja “od” bólu), a nie jako profilaktyka aby sprawdzić czy wszystko z Tobą w porządku (motywacja “do”). Dlatego mało kto lubi robić prehab i wszystkie “pierdoły” dookoła treningu.

W idealnym świecie dobrze jest jeśli mamy oba te napędy. Dążymy do upragnionego rezultatu (celu) oraz mamy przerobioną nędzną wizje tego jak się nam to nie uda.

Cel

Jednym z kluczowych czynników, które mogą wpływać na Twoją motywację, są cele. Gdy masz jasno określone i osiągalne cele, do których dążysz, będziesz bardziej skłonny do utrzymania motywacji i skupienia się na treningach. Cele te mogą być krótkoterminowe, np. przygotowanie do konkretnych zawodów, lub długoterminowe, np. zakwalifikowanie się na Igrzyska Olimpijskie. Ważnym jest, aby regularnie przeglądać swoje cele i upewniać się, że są one wciąż istotne i inspirujące. Cele to wizja tego jak może wyglądać Twoje życie. Problemem tutaj nie jest to, że masz zbyt małe cele. Problemem jest to, że większość osób nie żyje z wizją tego, jak życie to powinno wyglądać. Zatem dobra wizja łączy ze sobą przyjemność (to co osiągniesz) i ból (co się stanie jak tego nie osiągniesz).

Otoczenie

Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na motywację, jest Twoja “grupa wsparcia”. Posiadanie wspierającego trenera, rodziny i przyjaciół może mieć duże znaczenie dla motywacji i nastawienia. Ludzie dookoła mogą dostarczać zachęty, porad oraz poczucie odpowiedzialności, co może pomóc Tobie utrzymać motywację i pozostać na właściwej ścieżce. Ważne jest także, abyś otaczał się innymi zmotywowanymi i oddanymi jednostkami, ponieważ może to pomóc stworzyć pozytywne i inspirujące środowisko treningowe.

Postawa

Oprócz celów i wsparcia istnieje wiele czynników wewnętrznych, które mogą wpływać na motywację. Obejmują one poziom pewności siebie, wiarę w swoje umiejętności oraz postawę wobec swojego sportu. Jeśli masz pozytywny obraz siebie i wierzysz w swoje zdolności, będziesz skłonny do utrzymania motywacji i osiągania najlepszych wyników. Jedną z najłatwiejszych technik na pozyskanie motywacji jest “zachowuj się jakbyś już…”. Chcesz więcej pewności siebie w trakcie startu na zawodach? Zachowuj się jakbyś już ją miał. Chcesz być najlepszy w swojej dyscyplinie? Zachowuj się jakbyś już był. To zapewni Ci odpowiednie emocje, a jak już wiesz motywacja to stan emocjonalny.

Pamiętaj jedno: motywacja rozpala ogień – dyscyplina go utrzymuje – konsekwencja dowozi rezultaty

Bibliografia

  • Duda, J. L. (2001). Motivation in sport. In J. L. Duda (Ed.), Advances in sport psychology (2nd ed., pp. 1-35). Champaign, IL: Human Kinetics.
  • Weinberg, R. S., & Gould, D. (2015). Foundations of sport and exercise psychology (6th ed.). Champaign, IL: Human Kinetics.
  • Gould, D., Feltz, D. L., & Weiss, M. R. (1991). Motivation in sport. In J. M. Williams (Ed.), Applied sport psychology: Personal growth to peak performance (2nd ed., pp. 17-37). Mountain View, CA: Mayfield.