DLACZEGO TRENING SIŁOWY JEST WAŻNY DLA KAŻDEGO SPORTOWCA

Wielu zawodników, niezależnie jakiej dyscypliny sportowej, wykonywało z pewnością w swoim planie rocznym tzw. blok siłowy. Stali się przez to silniejsi, zwiększyli swoją muskulaturę czy pewność siebie np. na boisku.

Zatem dlaczego “wchodząc w sezon”, zaprzestali treningów siłowych?

Można by rzec, że trenerzy boją się o swoich zawodników. Mogą przecież podczas takiego treningu doznać urazu. Strach ten również wynika z tego, że dodatkowa jednostka treningowa w tygodniu wpłynie niekorzystnie na ich sportowy performance. Wiadomo, trener ma zawsze racje i … Należy go słuchać. Natomiast, jeśli dobrze skonstruujemy plan zawodnika, to będzie on w stanie wykonać trening siłowy, jak i ten związany z konkretnymi umiejętnościami w danej dyscyplinie.

Dlaczego Więc Potrzebujesz Treningu Siłowego Również W Sezonie?

  • Zmniejszenie Ryzyka Kontuzji

Jeśli zawodnik cały czas przechodzi przez różnego rodzaju kontuzje, mimo że jest skoczny, silny, dobrze rzuca, to tak naprawdę jest nic niewart.

Każdy trener powinien wiedzieć, że jednym z priorytetów w treningu jest maksymalne wyeliminowanie ryzyka kontuzji. Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie w 100% tego zrobić, ponieważ wiele czynników może wywołać kontuzję. Chociażby niefortunne postawienie stopy podczas biegu.

Trening siłowy może być dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przygotowanie naszych mięśni, ścięgien i więzadeł do przeciążeń, jakie dozna ciało zawodnika podczas meczu. Poruszając się po boisku, ciało naszego atlety uczy się ruchu dla danej dyscypliny. Zatem niektóre grupy mięśniowe mogą być zaangażowane nieco mniej. A to może prowadzić do urazów.

Wykonywanie złożonych ćwiczeń siłowych takich jak: przysiady, wyciskania nad głowę, martwe ciągi czy różnego rodzaju przyciągania sprawią większą mineralizację kośćca, więc będą bardziej odporne na złamania. Zwiększą się także zakresy ruchu w stawach.

  • Lepszy Performance

Wszystko zaczyna się od siły. Podstawową cechą motoryczną u każdego sportowca jest siła. Im zawodnik jest silniejszy, tym będzie w stanie być szybszy, bardziej skoczny etc. Na ogół może produkować więcej mocy. Zatem trenowanie tylko ruchu danej dyscypliny np. wyskoku pionowego nie sprawi, że będziesz skakał bardzo wysoko. Jasne, cały czas uczysz się ruchu i będzie lepszy jakościowo. Natomiast by był lepszy mierzalnie, potrzebujesz treningu siłowego.

  • Wpływ Na Układ Nerwowy

Wykonując odpowiedni trening siłowy jesteś w stanie rekrutować więcej jednostek motorycznych. Sygnał z Twojego mózgu do mięśni będzie płynął szybciej, przez co poprawia się ogólna synchronizacja poszczególnych grup mięśniowych i ciało pracuje efektywniej.

  • Zwiększona Pewność Siebie

Mamy to zakodowane genetycznie; jeśli widzisz kogoś wątłego, mniejszego od siebie to czujesz nad nim przewagę. Jeżeli zawodnik jest lepiej zbudowany, to wychodzi pewniej do gry. Jasne, że liczą się też umiejętności techniczne zawodnika, natomiast jego tężyzna fizyczna jest równie ważna.

Zawodnik może również działać nieco mniej świadomie na swoją psychikę. Poprzez progres, jaki wykonuje w treningu siłowym, podnosi się jego pewność siebie. Widząc swój rozwój, nie sylwetkowy, ale ten mierzalny w ciężarach przerzuconych na treningu działa mocno na jego głowę. Wie, że jeśli rozwija się w ćwiczeniach siłowych, staję się w nich lepszy, to także na boisku staję się lepszym zawodnikiem.

Podsumowanie

Pamiętaj drogi Atleto! Nieważne jaką dyscyplinę sportową trenujesz, trener ma zawsze rację. Może się mylić i jeśli stosuje metody, które nie działają, to zmień trenera. Natomiast jeśli się myli i wyciąga z tego wnioski, a następnie prowadzi to do Twojego rozwoju, to znaczy, że oboje jesteście na dobrej drodze. Jak to mawiał jeden z naukowców, który zajmował się wysiłkami długotrwałymi:

To (podejście) może być zupełnie nietrafione, ale ta hipoteza z pewnością zasługuje na próbę obalenia.

Prof. Timothy Noakes

The form you have selected does not exist.